معرفی سفیر یا نمایندگی
اخبار > سفر نعمت زاده به قزاقستان و افتتاح پاویون ایران دراکسپو2017 آستانه


  چاپ        ارسال به دوست

سفر نعمت زاده به قزاقستان و افتتاح پاویون ایران دراکسپو2017 آستانه

 

     نمایشگاه بین المللی اکسپو ۲۰۱۷ قزاقستان با شعار انرژی برای آینده با حضور محمد رضا نعمت زاده وزیرصنعت،معدن و تجارت و همتای قزاقی 19 خرداد 96 در شهر «آستانه» افتتاح گردید.

‌          شرکت سهامی نمایشگاه‌ها نیز به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران با ۵۰۶ متر فضای نمایشگاهی حضور فعال و گسترده‌ای را در این اکسپو دارد. سالن جمهوری اسلامی ایران در نمایشگاه بین المللی اکسپو با استفاده از وسایل نرم افزاری و سمعی و بصری، تاریخچه انرژی کشور، ابنیه تاریخی، فرهنگ و آداب و رسوم و جاذبه های گردشگری را برای بازدیدکنندگان به نمایش می گذارد.

نمایشگاه بین المللی اکسپو 2017 قزاقستان از 19 خرداد به مدت سه ماه در آستانه پایتخت قزاقستان برپا است.

در مراسم افتتاحیه رسمی سالن اختصاصی جمهوری اسلامی ایران در نمایشگاه بین المللی اکسپو 2017  آقای نعمت زاده و ژنیس قاسم بیک وزیر سرمایه گذاری و توسعه قزاقستان درخصوص همکاری های دو کشور در حوزه انرژی سخنانی ایراد کردند.

 

سیاست‌های ایران برای توسعه انرژی پاک

آقای نعمت زاده در این مراسم  اظهار داشت: خیلی خوشحالیم که در کشور دوست و برادر، قزاقستان هستیم. از همه مهمان‌ها و بالاخص وزیر سرمایه‌گذاری و توسعه قزاقستان تشکر می‌کنیم که با تمام فشردگی برنامه‌ها توانسته‌اند در افتتاح غرفه ایران حضور به هم رسانند.

وی اعلام کرد: ایران روابط بسیار خوبی با کشور قزاقستان دارد و ما از حضور در این اکسپو خوشحال هستیم زیرا توانسته‌ایم بخش کوچکی از توانمندی هایی که در زمینه انرژی‌های پاک در کشور وجود دارد را به نمایش بگذاریم.

نعمت زاده ایران را کشوری با منابع غنی انرژی پاک دانست و گفت: بخاطر فلسفه بسیار تاریخی و دیرینه ملت ایران در زمینه حفاظت از سلامت کره زمین؛ ما سیاست‌های آب، خاک و خورشید را در کشور داریم و برنامه‌های مختلفی برای استفاده از این انرژی‌های خدادادی در دستور کار قرار داده‌ایم.

وزیر صنعت،معدن و تجارت در ادامه افزود: در زمینه باد خوشبختانه توان طراحی و مهندسی و ساخت توربین‌های بادی تا ظرفیت ۲. ۵ مگابایت در کشور وجود دارد و قراردادی هم با کشور قزاقستان منعقد شده که یک نیروگاه بزرگی در این جا احداث شود.

وزیر تاکید کرد: در زمینه استفاده از آب، تاریخ ۲۰۰۰ ساله داریم که در تاسیسات شوشتر نیز در حال حاضر قابل رویت و بازدید گردشگران است. همچنین شایان ذکر است که از لحاظ طراحی و احداث سدهای بزرگ آب ما جزو ۱۰ تا کشور جهان و مطرح هستیم.

نعمت زاده با اشاره به اهمیت انرژي خورشیدی در دنیا بیان کرد: در زمینه سلول‌های خورشیدی خوشبختانه پروژه هایی داریم که طبق آنها از کریستال میتوانیم این سلول‌ها را تولید کنیم تا تاسیسات عظیم را احداث کنیم. البته این مورد در چند سال اخیر شروع شده ولی با سرعت رو به پیشرفت است.

وزیر صنعت،‌معدن و تجارت یاد آور شد: در زمینه استفاده از گاز طبیعی، کشورمان بزرگترین دارنده منابع گاز طبیعی جهان است. ما از توربین‌های ترکیبی استفاده می‌کنیم که هم از توربین‌های گازی و هم از توربین‌های بخاری در کنار هم استفاده می‌شود. در حال حاضر توربین‌های گازی و آبی را صد در صد در ایران تولید و صادر می‌کنیم و توربین‌های گازی تا ۲۶۰ مگابایت هم به زودی به بازار عرضه خواهد شد.

آقای نعمت زاده در پایان گفت: عملا ما از زغال سنگ هیچ استفاده‌ای در تولید انرژی نداریم بلکه در مصارف صنعتی از آن استفاده می‌کنیم. ما امیدواریم با کمک همه کشورها بالاخص کشورهای دوست مثل قزاقستان بتوانیم این صنعت پاک و این صنعت آینده را باهم توسعه بدهیم و در کنار هم کمک کنیم تا توسعه فناوری و علوم در بخش ساخت و اجرا با پیشرفت‌های خوبی همراه شود. از دوستان قزاقی هم دعوت می‌کنیم که از تاسیسات موجود کشور در این زمینه‌ها بازدید داشته باشند.

 

ایران شریک بسیار مهم ما درمنطقه است

 آقای ژنیس قاسم بیک وزیر سرمایه گذاری و توسعه جمهوری قزاقستان طی سخنرانی در نمایشگاه اکسپو ۲۰۱۷ آستانه به نقش پررنگ ایران در استفاده از انرژی پاک طی سال‌های گذشته اشاره کرد و گفت: برای اجرای پروژه های مرتبط با توسعه و گسترش انرژی پاک، نقش ایران در منطقه حایز اهمیت است.

وزیر سرمایه گذاری و توسعه جمهوری قزاقستان در ادامه گفت: حضور ایران در این نمایشگاه بسیار پررنگ بوده و ما امیدواریم از این به بعد بتوانیم در پروژه های مشترکی بسیاری با یکدیگر تعامل داشته باشیم. نزدیک به یک سال و نیم پیش بود که ایران تصمیم به حضور در این رویداد جهانی گرفت و حالا می بینیم که این کشور توانسته است غرفه ای شایسته و با کیفیت آماده کند تا میزبان مهمانانی از سراسر دنیا باشد.

وی با اشاره به قرارداد ایران و قزاقستان برای شرکت در نمایشگاه اکسپو2017 که حدود 2 سال پیش به امضا رسید، افزود:  دو کشور از صادرکنندگان بزرگ منابع هیدروکربن هستند و این در حالی است که ما می‌دانیم باید به سمت استفاده از انرژی‌های پاک گرایش پیدا کنیم؛ بنابراین تجربه ایران در این زمینه  بسیارحایز اهمیت است و امروز ما در این رویداد جهانی شاهد هستیم که ایران در 2 هزار سال گذشته از منابع پاک انرژی استفاده می‌کرد.

به گفته وزیر سرمایه گذاری و توسعه جمهوری قزاقستان ،‌ تجربه ایران در این زمینه بسیار جذاب و جالب است و ما در مذاکره با وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران اشاره کردیم که ایران برخی فاکتورها و برنامه ها در راستای انرژی باد و انرژی خورشید در دست دارد که می‌تواند در قزاقستان اجرا کند.

قاسم بیک با اشاره به اینکه برنامه‌های مشترکی با ایران در زمینه‌های انرژی و انرژی های جایگزین در دستور کار داریم‌، تصریح کرد: روند همکاری های بین دو کشور بسیار خوشایند است البته باید به این نکته هم اشاره کرد که پایه‌گذار این روابط مطلوب، روسای جمهور ایران و قزاقستان بودند. برنامه گسترده‌ای مانند اجرای چند پروژه بزرگ صنعتی در زمینه های انرژی و انرژی های جایگزینی را در دستور کار همکاری مشترک دو کشور داریم.

به گفته وزیر سرمایه گذاری و توسعه جمهوری قزاقستان ، ایران شریک بسیار مهمی برای ما در منطقه است و ارتباط و تعامل با این کشور در اولویت ما قرار دارد.

 

 

 

 ١٢:٥٧ - 1396/03/22    /    شماره : ٤٥٩٨٣٨    /    تعداد نمایش : ٣٠٨خروج
وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر