معرفی سفیر یا نمایندگی
اخبار > برگزاری اولین کنفرانس مناطق سه گانه آسیای مرکزی، آسیای جنوبی و خاورمیانه در دانشگاه اوراسیا


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری اولین کنفرانس مناطق سه گانه آسیای مرکزی، آسیای جنوبی و خاورمیانه در دانشگاه اوراسیا

اولین کنفرانس مناطق سه گانه آسیای مرکزی، آسیای جنوبی و خاورمیانه  با موضوع "روندهای مدرن احیای شرق" در روزهای 25 و 26 بهمن ماه در دانشگاه اوراسیا برگزار گردید.

در این کنفرانس که از سوی مرکز مطالعات راهبردی آسیای مرکزی و جنوبی و خاورمیانه دانشکده روابط بین المللی دانشگاه اوراسیایی برگزار گردید، بیش از 60 دانشمند در زمینه مطالعات منطقه ای از قزاقستان، ایران، آمریکا، روسیه، هند، پاکستان، ازبکستان، و نپال شرکت نمودند.

در مراسم افتتاحیه این کنفرانس معاون رئیس دفتر برنامه سازمان همکاری و امنیت در اروپا، وزیر اطلاعات و ارتباطات قزاقستان و همچنین سفرای جمهوری اسلامی ایران، پاکستان، فلسطین، عراق و هند سخنرانی نمودند.

مجتبی دمیرچی لو سفیر جمهوری اسلامی ایران در قزاقستان در سخنانی با اشاره به اتصال و ارتباط جغرافیایی ایران با هر سه منطقه آسیای مرکزی، آسیای جنوبی و خاورمیانه، که منجر به شکل گیری روابط سیاسی ایران با این مناطق شده است اظهار داشت، موقعیت جغرافیایی ایران در این روابط تاثیر بسزایی دارد و نقش ارتباطی برای ایران در بین سه منطقه مذکور ایجاد کرده است. این موقعیت، موجب ارتباط اجتناب ناپذیر و در عین حال تاثیر پذیری و تاثیرگذاری ایران بر/ از مناطق مذکور شده است.

دمیرچی لو، مشارکت فعال ایران در طرح های ترانزیتی در منطقه آسیای مرکزی و جنوبی، همکاری های اقتصادی و تجاری با این مناطق، و همچنین کمک به کاهش تنش و حل و فصل اختلافات و همکاری­­های دو و چند جانبه امنیتی در منطقه غرب آسیا را مهمترین ابعاد روابط ایران با این سه منطقه عنوان کرد.

سفیر کشورمان تأکید کرد: از منظر جمهوری اسلامی ایران برای تامین امنیت در منطقه غرب آسیا تحقق موارد زیر ضرورت دارد:

- لزوم پایان دادن به اشغال فلسطین و مقابله موثر با سیاست­های تداوم تجاوز و توسعه اشغالگری رژیم نامشروع و اشغال­گر اسرائیل که منبع اصلی بی ثباتی در منطقه خاورمیانه تلقی می­شود.

- ایجاد منطقه عاری از سلاح‌های هسته‌ای و کشتار جمعی در خاورمیانه که ایران از سال 1974 پیشنهاد را مطرح کرده ولی بدلیل سیاست‌های تجاوزکارانه و برتری‌جویانه رژیم صهیونیستی درکسب سلاح‌های هسته­ای و حمایت آمریکا از این رژیم به نتیجه نرسیده است.

- کمک به دولت وحدت ملی افغانستان برای پیشبرد فرآیند صلح فراگیر با هدف برقراری امنیت در داخل افغانستان و جلوگیری از سرایت ناامنی به دیگر مناطق بویژه آسیای مرکزی.

وی افزود، جمهوری اسلامی ایران در جهت کمک به استقرار صلح و ثبات در افغانستان، ضمن تسهیل دستیابی این کشور به آبهای آزاد از طریق بندر چابهار، در سال جاری نیز امکان تحصیل رایگان حدود ۴۰۰ هزار دانش آموز و ۱۲ هزار دانشجوی افغان را در مدارس و دانشگاه‌های ایران فراهم کرده است.

شایان ذکر است در حاشیه این کنفرانس، نمایشگاهی از کتب، صنایع دستی و آثاری از نقاشی های مینیاتور ایرانی برگزار گردید که مورد استقبال اساتید و دانشجویان حاضر قرار گرفت.


٠٧:٥٩ - 1396/11/27    /    شماره : ٥٠٠٧٣٢    /    تعداد نمایش : ١٦٠خروج
وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر