معرفی سفیر یا نمایندگی
اخبار > سخنرانی سفیر ایران در کتابخانه اولین رئیس جمهور قزاقستان


  چاپ        ارسال به دوست

سخنرانی سفیر ایران در کتابخانه اولین رئیس جمهور قزاقستان

سفیر کشورمان در سخنرانی خود در اولین نشست مدل سازمان ملل در آسیای مرکزی که روز شنبه در کتابخانه اولین رئیس جمهور قزاقستان برگزار شد، ضمن بر شمردن اهمیت مذاکرات چند جانبه در حل و فصل بحران های بین المللی، توافق هسته ای ایران را بهترین نمونه استفاده از دیپلماسی در حل یک بحران غیرضرور توصیف نمود که می تواند الگویی برای حل مشکلات حال حاضر در عرصه بین المللی باشد.

مجتبی دمیرچی لو سفیر کشورمان که به عنوان میهمان ویژه «اولین نشست مدل سازمان ملل در آسیای مرکزی» در کتابخانه اولین رئیس جمهور قزاقستان سخن می گفت، مذاکره را بهترین روش برای حل و فصل منازعات و رسیدن به توافق دانست. وی اظهار داشت: به همین دلیل است که در طول تاریخ شاهد اعزام سفرا به منظور مذاکره و توافق برای همکاری یا خاتمه دشمنی ها و جنگها بوده ایم.

سفیر جمهوری اسلامی ایران، «مسأله هسته ای ایران» را یکی از موفق ترین نمونه های حل و فصل اختلافات و اجتناب از بحران های غیر ضروری توصیف نمود و افزود، این توافق از جهات مختلفی حائز اهمیت است و می تواند به عنوان الگویی برای حل و فصل بحرانهای منطقه ای و بین المللی مد نظر قرار گیرد.

ایشان ضمن بر شمرده تاریخچه فعالیت هسته ای ایران و روند 13 ساله ای که برای حصول به توافق هسته ای طی شده است، برجام را به عنوان توافقی که در برگیرنده منافع همه طرفهاست معرفی نمود و اظهار داشت، این توافق می تواند به عنوان الگویی برای حل و فصل اختلافات و بحران های بین المللی از راه گفتگو و مذاکره باشد. بنابراین هم ایران و هم طرفهای غربی وظیفه دارند که برجام را به صورت کامل اجرا کنند و نگذارند که این توافق مهم بی اثر شود.

وی به نقش مهم قزاقستان در روند مذاکرات اشاره نمود و تأکید کرد، قزاقستان در سال 2013 میزبان دو دور از مذاکرات در آلماتی بود و بعد از حصول به توافق نیز نقش مهمی در ترغیب کشورهای طرف توافق بر حفظ و پایبندی بر آن داشته است.

در این نشست معاون کتابخانه اولین رئیس جمهور قزاقستان و همچنین رئیس برنامه اجرایی مدل سازمان ملل در آسیای مرکزی به ایراد سخنرانی پرداختند. همچنین در حاشیه این برنامه، نشست های کارشناسی با موضوع برنامه هسته ای ایران برگزار گردید.

 


١٦:٠٣ - 1396/12/14    /    شماره : ٥٠٣٣٢٦    /    تعداد نمایش : ١٥٥خروج
وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر