معرفی سفیر یا نمایندگی
پیام سفیر

بسم الله الرحمن الرحیم

 

سلامی چو بوی خوش آشنایی            بدان  مردم  دیده  روشنایی

درودی چو  نور دل  پارسایان             بدان شمع خلوتگه پارسایی

 

هموطنان عزیز ایرانی

برادران و خواهران قزاقی

 

با تقدیم صمیمانه ترین سلام و سپاس بیکران از شما برای بازدید از سایت سفارت جمهوری اسلامی ایران در جمهوری قزاقستان و قرائت پیام اینجانب، در ابتدای سخن می­خواهم با کمال صداقت و به صراحت اعلام کنم که نوشتن این سطور یکی از سخت­ترین اقدامات من در روزهای آغازین ماموریت در کسوت سفیر جمهوری اسلامی ایران در شهر آستانه محسوب می­شود. دلایل متعددی را برای این امر می­توان برشمرد. از جمله:

-    رسالت سنگین نماینده جمهوری اسلامی ایران بودن؛ نظام جمهوی اسلامی ایران بر مبنای ارزش های اسلامی، آئین، سنت ها، فرهنگ، تاریخ و تمدن کهن و غنی ایرانی بنا شده است. لذا تدوین متنی که نشانگر نمایندگی این نظام باشد، آسان نیست.

-    نقش و وظیفه سفیر برای نمایندگی شایسته کشور خود؛  نمایندگی، معرفی، تبلیغ آداب و سنن، تلاش برای تامین منافع ملی، دفاع از حقوق هموطنان فارغ از گرایش های سیاسی، مذهبی، فرهنگی و اجتماعی و تلاش برای بسط و گسترش روابط دوستانه با کشور محل ماموریت از جمله وظایف هر سفیری است. نوشتن سطوری که موید این امور باشد، به خودی خود کاری است بس دشوار.

-   وجود اشتراکات و ظرفیتهای زیاد بین ایران و قزاقستان؛ توجه به اشتراکات فراوان و ظرفیتهای زیاد توسعه مناسبات دوجانبه در پیامی که خلاصه نویسی از ضروریات آن است، از دیگر عواملی است که موید سختی این امر تلقی می­شود.

همچنین تاکیدات خاص مسئولین ذیربط کشورمان بر اهمیت روابط دو کشور و دستورالعمل­های خاص مسئولان عالیرتبه جمهوری اسلامی ایران برای توسعه روابط دوجانبه، بویژه در زمینه اقتصادی، رسالت و وظیفه اینجانب را دشوارتر نموده است.

لذا متعاقب اطلاع از ماموریت محوله، با اتکال به عنایات حضرت حق، تلاش شد تا با مطالعه اسناد و منابع مربوطه و بهره گیری از تجارب همکاران، سفرای سابق، اندیشمندان، دست اندرکاران و افراد صاحبنظر در امور سیاست خارجی و روابط ایران و قزاقستان، برنامه­ای کاری متناسب با انتظارات و ظرفیتهای بالفعل و بالقوه دو کشور با تمرکز بر توسعه متوازن روابط دوجانبه با تاکید خاص بر مناسبات اقتصادی، تدوین گردد.

قطعا اجرای چنین برنامه ای و تحقق هدف توسعه مناسبات دو کشور دوست، برادر و همسایه، نیازمند بهره­گیری حداکثری از توانمندی های بخش های دولتی و خصوصی دو کشور است. سفارت جمهوری اسلامی ایران در جمهوری قزاقستان به نوبه خود نهایت تلاش خود را جهت تحقق این مهم به کار خواهد بست. 

فعالیت سرکنسولگری های جمهوری اسلامی ایران در شهرهای آلماتی و آکتائو به موازات سفارت جمهوری اسلامی ایران در آستانه، زمینه مناسبی را برای ارائه خدمات به هموطنان عزیز ایرانی و همچنین اتباع قزاقستان فراهم نموده است. اطمینان می­دهد همه کارکنان سفارت جمهوری اسلامی ایران در جمهوری قزاقستان، رایزنی فرهنگی، وابسته بازرگانی، وابسته نظامی، بخش های اقتصادی، سیاسی، دیپلماسی عمومی، کنسولی، اداری و مالی و همچنین سرکنسولگری های جمهوری اسلامی ایران در آلماتی و آکتائو، خود را موظف به تلاش بی وقفه و ارائه خدمات به مراجعین دانسته و از هیچ کوششی برای مساعدت به توسعه مناسبات دوستانه ایران و قزاقستان دریغ نخواهند کرد.  

طبعا بهره مندی از نظرات صائب و پیشنهادات سازنده شما عزیزان، فرصت مغتنمی برای ما در انجام بهینه امور محسوب می شود. لذا استدعا دارد با نظرات و پیشنهادات ارزشمند خود ما را در این امر یاری فرمائید.

با آرزوی سلامتی، رفاه، بهروزی، کامیابی و موفقیت روز افزون شما هموطنان عزیز و سرافراز ایرانی و همچنین برادران و خواهران ارجمند قزاقی!

 

با احترام

مجتبی دمیرچی لو

سفیر فوق العاده و تام الاختیار جمهوری اسلامی ایران

در جمهوری قزاقستان

وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر