معرفی سفیر یا نمایندگی
اخبار > حضور هیات ایرانی در پنجمین اجلاس مذاکرات سوریه در آستانه


  چاپ        ارسال به دوست

حضور هیات ایرانی در پنجمین اجلاس مذاکرات سوریه در آستانه

 

هیات ایرانی به سرپرستی جابری انصاری معاون عربی و آفریقا وزارت امورخارجه در پنجمین اجلاس بین المللی مذاکرات سوریه در آستانه در تاریخ 13 و 14 تیر 96 حضور یافت و ضمن مشارکت در نشست های تخصصی و عمومی، دیدارهای دوجانبه ای با هیات های اعزامی از روسیه، ترکیه ، سوریه ونماینده سازمان ملل در امور سوریه داشت.

نشست های تخصصی دو یا چند جانبه پنجمین دوره اجلاس بین المللی آستانه با مشارکت هیات های سه کشور ضامن روند آستانه (جمهوری اسلامی ایران، فدراسیون روسیه و جمهوری ترکیه) و هیات های طرف های ناظر عضو آستانه و دولت سوریه و معارضه این کشور، در پایتخت قزاقستان برگزار شد.

نشست سه جانبه هیاتهای عالی رتبه ایران، روسیه و ترکیه پیش از نشست عمومی اجلاس آستانه، 14 تیرماه 96 برگزار شد. در این نشست سه دولت ضامن فرایند آتش بس در سوریه، ضمن بررسی آخرین وضعیت مذاکرات و توافقات کارشناسی به عمل آمده، پیرامون مراحل بعدی مذاکرات گفت و گو کردند.

نشست عمومی و پایانی اجلاس آستانه پنج، پس از چند دور نشست های تخصصی دو و چند جانبه میان هیات های ایران، ترکیه، روسیه و سوریه و اعضاء ناظر کنفرانس، 14 تیر 96 در پایتخت قزاقستان برگزار شد

در این نشست که با حضور هیاتهای نمایندگی سه کشور ایران (به سرپرستی جابری انصاری معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه)، روسیه (به سرپرستی لاورنتیف نماینده ویژه پوتین در امور سوریه) و تركيه (به سرپرستی معاون منطقه ای وزارت خارجه) برگزار گردید، وزیر خارجه قزاقستان به عنوان میزبان اجلاس، گزارشی درباره دستاوردهای روند آستانه تا امروز ارائه کرد

مطابق توافق بعمل آمده در این نشست، اجلاس آتی کارشناسی روند آستانه در تاریخ اول و دوم آگوست برابر با 10 و 11 مرداد و دور ششم کنفرانس آستانه در هفته آخر آگوست 2017 برابر با هفته اول شهریور 96 در آستانه برگزار خواهد شد.

جابری انصاری معاون عربی و آفریقا وزارت امورخارجه و آقای الکساندر لاورنتیف نماینده رئیس جمهور روسیه در امور سوریه و رئیس هیات روسی به مذاکرات پنجمیمن کنفرانس بین المللی سوریه درچارچوب نشست های دوجانبه و تخصصی درباره آخرین تحولات سوریه و مسایل مورد نظر 13 تیر 96 دیدار و مذاکره نمود.  

رئیس هیات ایرانی اعزامی به مذاکرات سوریه در آستانه، با سدات اونال معاون منطقه ای وزارت خارجه و رئیس هیات اعزامی ترکیه به گفتگوهای آستانه در 13 تیر 96 دیدار و گفتگو کرد. 

طرفین در این نشست ضمن بررسی دستاوردهای نشست های کارشناسی در آنکارا، تهران و مسکو، در خصوص آخرین تحولات مربوط به اسناد در دستور کار کنفرانس آستانه 5 بحث و تبادل نظر کردند. 

حسین جابری انصاری، سه شنبه 13 تیر 96 با بشار جعفری نماینده دائم سوریه در سازمان ملل متحد و رئیس هیات اعزامی این کشور به مذاکرات آستانه ملاقات کرد. 

در این دیدار که هیات های اعزامی ایران و سوریه به کنفرانس آستانه نیز حضور داشتند، دو طرف پیرامون آخرین تحولات روند آستانه و اسناد در حال مذاکره رایزنی و تبادل نظر کردند.

معاون عربی و آفریقا وزارت امور خارجه کشورمان، سه شنبه 13 تیرماه 96 با نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه دیدار و گفتگو کرد. 

حسین جابری انصاری و استفان دی میستورا در این نشست، در خصوص آخرین تحولات روند ژنو و روند آستانه در زمینه گفتگوهای سوری - سوری، تثبیت آتش بس، توقف خشونت و اقدامات عملی زمینه ساز صلح گفتگو و رایزنی کردند. 

جابری انصاری با تاکید بر این که دو روند آستانه و ژنو مکمل یکدیگر هستند، دستاورد تلاشهای پیشین این دو روند و نیازهای پیش روی آن را مورد بحث قرار داد. مذاکره کننده ارشد کشورمان در روند آستانه همچنین بر نقش سازمان ملل در زمینه کمکهای فنی به شکل گیری توافق درباره مناطق کاهش تنش و نیز کمک به گفتگوهای سوری - سوری با هدف آغاز روند مصالحه ملی تاکید کرد.

استفان دی میستورا نیز ضمن اعلام حمایت سازمان ملل از تلاشهای سه کشور ضامن در چارچوب مذاکرات آستانه، خواهان افزایش نقش جمهوری اسلامی ایران در کمک به تلاش های سازمان ملل در چارچوب گفتگوهای ژنو شد. طرفین در این دیدار همچنین اهمیت و فوریت توجه به تامین نیازهای انسانی مردم سوریه را خاطرنشان کرده، پیشنهاد های اجرایی جدید در این زمینه را مورد بررسی قرار دادند.

جابری انصاری معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه در حاشیه اجلاس با غیرت عبدالرحمن اف وزیر خارجه قزاقستان دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار طرفین پیرامون آخرین تحولات کنفرانس آستانه، و تلاش های جاری برای کمک به حل بحران سوریه تبادل نظر کردند.

 

 

 


١٤:٥٥ - 1396/04/18    /    شماره : ٤٦٤٩٦٠    /    تعداد نمایش : ٢٥٣خروج
وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر