معرفی سفیر یا نمایندگی
اخبار > سفیر جمهوری اسلامی ایران در قزاقستان در گفتگو با روزنامه ورمیا آستانی؛ روابط ما ریشه در تاریخ دارد


  چاپ        ارسال به دوست

مصاحبه

سفیر جمهوری اسلامی ایران در قزاقستان در گفتگو با روزنامه ورمیا آستانی؛ روابط ما ریشه در تاریخ دارد

آقای دمیرچی لو سفیر فوق العاده و تام الاختیار جمهوری اسلامی ایران در آستانه، در گفتگو با روزنامه ورمیا آستانی قزاقستان گفت: مناسبات فرهنگی و تاریخی میان دو کشور ریشه در ادوار گذشته تاریخی دارد.

ایشان در بخشی از این گفتگو اظهار داشت: برقراری روابط دیپلماتیک بین دو کشور در 29 ژانویه 1992 در واقع احیای روابطی است که قرنها پیش بین ایرانی ها و قزاق ها وجود داشته ولی بدلیل تحولات ژئوپلتیک صورت گرفته در منطقه برای مدتی متوقف شده بود.

وی افزود، اکنون ما در آستانه 26مین سال استقلال قزاقستان و برقراری روابط دیپلماتیک بین دو کشور هستیم. مهمترین دستاوردهای روابط را می توان، احیای روابط گذشته، طراحی روابطی نوین بر اساس منافع متقابل با ایجاد زیرساخت های نرم افزای یعنی قراردادهای حقوقی مورد نیاز برای ایجاد و توسعه روبط و سخت افزاری روابط یعنی زیر ساختهای حمل و نقلی، ایجاد ارتباط بین بخش های دولتی و خصوصی، ارتباطات مردمی و همچنین بین مراکز علمی و فرهنگی دو کشور ذکر کرد.   

سفیر کشورمان در پاسخ به سوالی در خصوص مناسبات فرهنگی و تاریخی دو کشور گفت: مناسبات فرهنگی و تاریخی میان ایران و کشورهای آسیای مركزي و از جمله قزاقستان ریشه در ادوار گذشته تاریخی دارد و اشتراکات فرهنگی ما چنان زیاد است که می توان گفت ایران و قزاقستان در دایرهتمدنی یکسانی قرار گرفته اند. پیوندهای فرهنگی دو کشور را می توان در تاریخ مشترک، دین مشترک، وجود لغات مشترک در زبان فارسی و قزاقی مشاهده نمود.

شخصیت های ارزشمندی همچون خواجه احمد یسوی و فارابی وجود دارند که مورد توجه هر دو ملت می باشند. خواجه احمد یسوی از جمله شاگردان بزرگ مکتب خواجگان است که بنیان گذار آن خواجه ابو یوسف همدانی بود. همچنین فارابی در کتاب الحروف به بررسی مقایسه ای زبان های فارسی، عربی و یونانی می پردازد. آبای، شاعر بزرگ قزاقستان به حافظ و ادب فارسی عشق وافری داشته است. در ساخت مقبره خواجه احمد یسوی معمارهای ایرانی مشارکت داشته اند.

وی افزود، با توجه به این پیشینه غنی از اشتراکات فرهنگی، تا کنون کارهای بسیاری برای شناساندن و تقویت این پیوندهای مشترک صورت گرفته است اما با این همه، من معتقدم کارهای بیشتری باید انجام شود. ما براساس نیازها و شرایط دوران معاصر، برنامه های متنوعی را برای تحکیم پیوندهای فرهنگی و مردمی در دست اقدام داریم. در این راستا برنامه های مستمری را با هدف گسترش همکاریهای فرهنگی در دستور کار قرار دارد. برگزاری نمایشگاه‌های فرهنگی، هفته فیلم، سفر گروه­های هنری، تقویت ارتباطات دانشگاهی، برگزاری همایش های علمی مشترک با هدف شناخت و تقویت این پیوندهای مشترک از جمله این برنامه هاست.


١٦:٢٧ - 1396/10/19    /    شماره : ٤٩٥٠٢٥    /    تعداد نمایش : ٢٢٠خروج
وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر