معرفی سفیر یا نمایندگی
اخبار > برگزاری مراسم روز ملی جمهوری اسلامی ایران در پایتخت قزاقستان


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری مراسم روز ملی جمهوری اسلامی ایران در پایتخت قزاقستان

سی و نهمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران عصر امروز (20 بهمن ماه) با حضور معاون وزیر توسعه و سرمایه گذاری قزاقستان به عنوان میهمان ویژه این مراسم و همچنین جمعی از مقامات لشکری و کشوری، نمایندگان پارلمان، رؤسای دانشگاه‌ها و فعالان اقتصادی و اجتماعی قزاقستان، جمعی از ایرانیان مقیم و با حضور، دیپلمات‌ها و وابسته‌های نظامی سفارت‌خانه‌های خارجی در شهر آستانه برگزار گردید.

در این مراسم که با نواختن سرود ملی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری قزاقستان آغاز گردید، مجتبی دمیرچی لو سفیر کشورمان و همچنین معاون وزیر توسعه و سرمایه گذاری قزاقستان به ایراد سخنرانی پرداختند.

سفیر کشورمان با اشاره به نقش مردم و رهبری امام خمینی (ره) در پیروزی نهضت، انقلاب اسلامی را حرکتی در جهت نفی استبداد داخلی و سلطه خارجی و تحقق آزادی، عدالت و استقلال برشمرد. وی با برشمردن دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران در عرصه های مختلف اجتماعی، اقتصادی و سیاسی در بخشی از سخنان خود به تحقق مردم سالاری و مشارکت مردم در تعیین سرنوشت سیاسی کشور از طریق انتخاب نمایندگان مردم در شوراهای شهر و روستا، مجلس شورای اسلامی، رئیس جمهور، و مجلس خبرگان رهبری اشاره نمود و اظهار داشت تا کنون 40 انتخابات در ایران برگزار شده و حتی در زمانی که کشور مورد حمله دشمنان قرار داشت، انتخابات برگزار گردیده است.

دمیرچی لو همچنین به افزایش سهم و نقش همه اقشار مردم بویژه زنان در عرصه های گوناگون اجتماعی در سالهای اخیر پرداخت و اظهار داشت امروزه 60 درصد از دانشگاهیان ایران را زنان تشکیل می دهند.

 وی با اشاره به رشد علمی کشور بویژه در حوزه های پزشکی و فناوری های نوین و کسب رتبه 16 ایران در تولید علم در جهان اعلام کرد، رشد اقتصادی و فاصله گرفتن از اقتصاد تک محصولی وابسته به صادرات نفت، کاهش سهم نفت در بودجه دولتی، و تبدیل ایران به هجدهمین اقتصاد بزرگ جهان از دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی است.

سفیر کشورمان در خصوص روابط خارجی جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت، جمهوری اسلامی ایران با هدف حفظ استقلال، تمامیت ارضی، تضمین امنیت ملی و ترویج رفاه و دستیابی به توسعه پایدار به عنوان یک عضو مسئول و موثر در جامعه بین المللی، خواهان گسترش روابط با کشورهای جهان بر اساس احترام متقابل و حقوق برابر می باشد. وی افزود، برنامه جامع اقدامات مشترک (برجام) و تعهد ایران به آن، که بارها و بارها توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی تأیید شده است، نشانه ای برجسته از سیاست خارجی تعامل گرایانه ایران است.

ایشان با اشاره به 26 سال رابطه دیپلماتیک میان ایران و قزاقستان افزود، روابط ایرانیان و قزاقها به این 26 سال خلاصه نمی شود و دو ملت قرنهاست که در تعامل با یکدیگرند و ما نمود آن را در فرهنگ مشترک دو ملت شاهد هستیم. در طول سالهای گذشته، در روابط دو کشور روندی رو به رشد به ویژه در زمینه های اقتصادی، سیاسی، و فرهنگی تجربه کرده ایم. سفیر کشورمان با اشاره به سفر شهریور ماه آقای روحانی رئیس جمهور اسلامی ایران به قزاقستان و امضای توافقات متعدد اقتصادی و فرهنگی میان دو کشور ابراز امیدواری کرد که روند روابط خوب میان دو کشور ادامه یابد و شرایط برای بهره برداری حداکثری از ظرفیت ها و اجرای دستورالعمل ها و توافقنامه های امضا شده میان رؤسای جمهور دو کشور در دستیابی به توسعه روابط دوجانبه که به نوبه خود به سود منطقه نیز خواهد بود فراهم گردد.

معاون وزیر توسعه و سرمایه گذاری قزاقستان نیز در سخنانی ضمن تبریک روز ملی ایران، روابط دو کشور را دوستانه و در حال توسعه ارزیابی نمود و ابراز امیدواری کرد تا همکاری میان دو کشور در عرصه های تجاری و ترانزیتی گسترش یابد.

همچنین در این مراسم از خانم سیمبات عبدالرحمانوا یکی از اساتید زبان فارسی و ایران شناسان به نام قزاقستان که به عنوان یکی از 100 شخصیت برتر قزاقستان انتخاب گردیده است، از سوی سفارت جمهوری اسلامی ایران تجلیل به عمل آمد.


٢٣:١٧ - 1396/11/20    /    شماره : ٤٩٩٨٢٤    /    تعداد نمایش : ١٦٥خروج
وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر